Montaż kostki brukowej
Kostka brukowa jest najbardziej popularnym materiałem, który jest wykorzystywany do upiększenia niejednokrotnie piaszczystej, gliniastej lub zapełnionej przez zielsko powierzchni wokół grobu. Należy tutaj zwrócić uwagę, że montaż kostki brukowej w odpowiednim momencie powoduje:
- mniejsze ryzyko przechylenia się grobu,
- zmniejszoną ilość wilgoci na ścianach nagrobka,
- estetyczny wygląd,
- łatwość utrzymania w czystości powierzchni wokół grobu jak i samego nagrobka.
Montując kostkę brukową wokół grobu - najpierw tworzymy betonową podbudowę co powoduje jej długowieczność oraz trwałość na:
- warunki atmosferyczne (deszcze, mrozy),
- przeciwdziała wzrostowi chwastów i przerostowi pędów,
- przeciwdziała podmywaniu gruntu wokół grobu.
Montaż kostki granitowej.
Kostka granitowa jest najbardziej efektowna, mocna, solidna, surowa. Przypomina nam o ważności miejsca w jakim są pochowani nasi bliscy. Najbardziej trwała i najbardziej odpowiednia w miejsce wiecznego spoczynku.
Zalety kostki granitowej:
- trwałość,
- wytrzymałość,
- ogromna odporność na mróz, upały i wodę.
Wady kostki granitowej:
- Nierówna powierzchnia,
- Trudność w utrzymaniu czystości,
- W miejscach narażonych na trwałą wilgoć, gdzie nie dochodzi słońce, i nie ma ciagu pieszych może porastać mchem i glonami.
Montując kostkę granitową podobnie jak przy kostce brukowej tworzymy najpierw solidną podbudowę.
Montaż płyt, płytek granitowych.
Płyty granitowe i płytki granitowe, jedne z najpiękniejszych opasek wokół grobów jakie można wykonać. Piękne, mocne i solidne. Mają praktycznie same zalety.
Zalety płyty granitowej:
- Równa powierzchnia,
- Bardzo łatwa w utrzymaniu czystości,
- Bez fug,
- Chroni bardzo dobrze przed chwastami,
- Zapobiega wymywaniu gruntu w okół grobu,
- wyjątkowo trwała.
Wady:
- Wysoka cena.
Grys.
Grys , czyli kamyczki pochodzące z produktu ubocznego niektórych skał, często jest używany jako element dekoracyjny nie tylko na cmentarzach, ale również wokół domów, na ogrodach, skalniakach i wielu innych miejscach.
Mogłoby się wydawać, ze jest najprostszym do wykonania elementem dekoracyjnym. Nic bardziej mylnego, aby długo się cieszyć czystością tych kamieni dekoracyjnych w okół nagrobku trzeba bardzo dobrze i starannie przygotować teren, którym będzie wysypany.
W miejscach, gdzie występuje bardzo duże nasilenie strumieni wody po opadach, gdzie jest ciąg pieszych, gdzie chwasty i pędy są głęboko zakorzenione i nie pomagają na nie nawet środki chemiczne. Należy wykonać również, jak w przypadku montażu kostek i płyt - odpowiednią dla grysu podbudowę betonową.
Nigdy nie powinniśmy rozsypywać grysu bezpośrednio na piachu, ziemi czy też glinie. Efekt dekoracyjny będzie chwilowy, a po miesiącu zacznie on przypominać wymieszane z brudną ziemią mieszankę kamieni niewiadomego pochodzenia.
Zabezpieczeniem w niektórych przypadkach poza betonem, może być włóknina ogrodnicza nadająca się do kontaktu z ziemią. Jednak najsolidniejsze wykonanie jest również na podbudowie betonowej odpowiednio wyprofilowanej lub z zamontowanymi obrzeżami.
Zalety:
- Szybki montaż,
- Łatwy transport,
Wady:
- Brak możliwości utrzymania w czystości,
- Krótkotrwały efekt,
- Nikła trwałość,
- Cena zbliżona do kosztów kostki brukowej.
Wróć na stronę cennik opieki nad grobami